PDA

View Full Version : Przepisy na Wielkanoc


zulma
01-04-2014, 17:40
Co dobrego szykujecie na święta?
Podzielcie się przepisami, może będziemy się wspólnie inspirować :)
Ja na początek podrzucę fajny blog o gotowaniu (http://www.superstyler.pl/kuchnia/schab-pieczony-sliwka-jablkami-obiad-przepisy-wielkanoc/) - w linku przepis na schab ze śliwką. U mnie obowiązkowa potrawa na wielkanocym śniadaniu, więc to na pewno przygotuję.

marzycielkazostendy
10-04-2014, 13:59
Ja tą śliwkę zastępuję żurawiną.

eliza104
13-04-2014, 07:43
Ostatnio na Kwestii Smaku pojawiły się przepisy na różne faszerowane jajka i kilka z nich bardzo mi się spodobało, więc zapewne na moim stole będą gościły takie jajeczka.

ANTONIXXX92
17-04-2014, 11:49
A ja odkryłam ostatnio świetny przepis na bakę, na pewno zagości na moim Wielkanocnym stole, babka jest robiona na gazowanej oranżadzie, jest pyszna pulchna i mokra taka jaką lubię najbardziej, polecam ten przepis

____________________
Ni dodać ni ująć http://mebledag.pl/oswietlenie/ ciekawa oferta- zapraszamy!

mAlinka
18-04-2014, 08:01
Wielkanocny Sernik Szafranowy na kruchym spodzie.

Niezbyt słodki, jeśli więc lubimy słodkie serniki, dodajmy do niego cukier. Spód można zrobić dowolny.

Składniki:
Kruchy spód ucierany:

• 150 g miękkiego masła
• 70 g miałkiego (drobnego) cukru do wypieków lub 60 g cukru pudru
• 150 g mąki pszennej
• 75 g mąki ryżowej *

Masa serowa:

• szczypta nitek szafranu (około 30 nitek lub do smaku)
• 350 g słodzonego mleka skondensowanego z puszki (niegotowanego)
• 1 kg twarogu sernikowego (np. Piątnicy) w wiaderku lub 1 kg tłustego twarogu zmielonego dwukrotnie w maszynce do mięsa, wymieszanego ze 100 g masła (roztopionego i ostudzonego lub bardzo miękkiego).
• 6 jajek, oddzielnie żółtka od białek

Wysoka forma z odpinaną obręczą o średnicy 23 cm i wysokości minimum 8,5 cm (ja w takiej piekłam) lub niższa forma, ale o większej średnicy - 30 cm.

zulma
18-04-2014, 09:32
Jeśli chodzi o jajka faszerowane to ja robię dwie wersję.
W pierwszej wyjmuję żółtko i mieszam je z fetą, majonezem i szczypiorkiem i później tym faszeruję białka.
W drugiej przekrajam ugotowane jajka w skorupkach ostrym nożem na pół. Wyciągam i białko i żółtko, rozgniatam, dodaję jogurt nat, chrzan i szczypior i wkładam z powrotem do skorupek. Później panieruję tę stronę z farszem w bułce tartej i smażę na rozgrzanym tłuszczu. Pycha :)

gatsby
28-11-2014, 14:09
Ja chciałabym przygotować kiedyś na Wielkanoc paschę :-)

dorocina
20-03-2015, 13:03
Ja w tym roku zastanawiam się co przygotować na święta.Jedziemy z mężem i dziećmi do babci. Wszyscy będziemy spędzali tam święta. Taka nasza tradycja.
Zamierzam przygotować kilka sałatek ( na pewno wielowarzywną oraz grecką, może jeszcze z selerem oraz szynką).
Zastanawiałam sie nad ciastem i pewnie będzie to jakaś babka. Może mazurek? Jesli nie będzie chciała go upiec moja siostra.
A i kupiłam już słodycze dla dzieci. Ptasie mleczko wielkanocne.
http://zmniejszacz.pl/zdjecie/234/2076153_IMG_20150320_135509.jpg

Michalinka1814
21-03-2015, 20:08
Składniki:
CIASTO
25 dag mąki
25 dag cukru
25 dag margaryny (może być Kasia, Palma, dałam Palmę)
4 duże jajka
1 duża cytryna
1 łyżeczka proszku do pieczenia

LUKIER
3/4 szklanki cukru pudru
sok z 1/2 cytryny
Przepis na ciasto: Białka oddzielić od żółtek. Żółtka utrzeć do białości (na puszystą masę) z miękką margaryną i cukrem. Dodać startą na tarce jarzynowej na małych oczkach całą cytrynę (wcześniej wyszorowaną i sparzoną). Następnie ubić na sztywno pianę z białek ze szczyptą soli i dodać do masy. Na koniec wsypać mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i delikatnie wymieszać łyżką.

Przygotować foremkę na babkę z kominkiem (2 litry), wysmarować masłem (lub margaryną) i delikatnie wysypać bułką tartą. Ciasto przełożyć łyżką do foremki. Piec 50 minut w temperaturze 180 stopni C. Po upieczeniu babkę wyjąć z piekarnika, lekko przestudzić w foremce, a następnie wyjąć z foremki i jeszcze ciepłą polać lukrem.
Przepis na lukier: Cukier puder razem z sokiem z cytryny bardzo dokładnie wymieszać, rozetrzeć łyżką. Polukrować babkę po lekkim przestudzeniu.

joanna7007
22-03-2015, 11:14
Oto przepis na wykonanie takiego zakwasu:
Składniki:

1 kg i 300 g mąki żytniej razowej
3,5 litra wody
2 ząbki czosnku
1 liść laurowy
½ kromki razowego chleba
Sposób przygotowania:

Wodę przegotować i przestudzić aż będzie letnia. W kamionkowym garnku zmieszać mąkę z wodą, przeciśnięty przez praskę czosnek, dodać chlebek, liść laurowy. Odstawić na kilka dni. Po ukwaszeniu przelać do butelek i przechowywać w lodówce do 2 tygodni.

Zobacz także: Prawdziwy żurek - tylko na zakwasie!

Przepis na klasyczny żur wielkanocny:
Składniki:

0,5 litra zakwasu
1,5 l wywaru z mięsa i warzyw
kilka kawałków wędzonego boczku
kilka kawałków szynki
małe pętko białej kiełbasy
3 liście laurowe
1 cebula
3 ziarna ziela angielskiego
2 łyżeczki majeranku
3 ugotowane na twardo jajka
2 suszone grzyby
2 łyżki stołowe chrzanu
łyżka mąki pszennej
3 łyżki śmietany
ugotowane i potłuczone ziemniaki
sól, pieprz
12Następna strona »

krystynka1814
22-03-2015, 20:57
Mazurek bakaliowy z czekoladą

Mazurek bakaliowy z czekoladą
Dodane przez: MojeGotowanie.pl
Czas przygotowania: 30 minut
Czas pieczenia: 25 minut
Kaloryczność: 580 kcal
Ilość porcji: 12
Składniki
CIASTO:
1 i 1/2 szklanki (25 dag) mąki
18 dag masła
1/2 szklanki (10 dag) cukru
2 żółtka
szczypta soli
POLEWA:
25 dag gorzkiej czekolady
szklanka śmietany kremówki
2 łyżki likieru pomarańczowego
łyżka masła
2 łyżki cukru pudru
BAKALIE:
30 dag migdałów, orzechów pekan, włoskich i laskowych
garść suszonych śliwek bez pestek
po 5 dag suszonych fig i moreli
5 dag dużych rodzynek

Etapy przygotowania

Ciasto : z podanych składników zagnieść ciasto, owinąć folią i wstawić na 30 minut do lodówki. Ciasto cienko rozwałkować, wylepić płaską, natłuszczoną blachę. Piec 20–25 minut w temp. 190°C.

Polewa: czekoladę połamać na małe kawałki, rozpuścić w kąpieli wodnej. Dodać cukier puder, masło, śmietankę. Wymieszać. Zdjąć czekoladę z ognia, wlać likier. Dokładnie wymieszać.

Bakalie : orzechy i migdały uprażyć na suchej patelni. Rodzynki, figi, morele sparzyć na sitku.

Na wystudzonym cieście rozłożyć nieposiekane bakalie. Polać płynną polewą czekoladową. Odstawić do zastygnięcia.

eliza104
30-03-2015, 12:28
A jakie macie pomysły na faszerowane jajka? Ja na pewno będę robić z pieczarkami, rzeżuchą i suszonymi pomidorami, a Wy?

Madlen89
31-03-2015, 08:18
A co dobrego na świąteczny obiad przygotować ? Myślałam na kaczką albo karkówką... co o tym sądzicie ? A jeśli tak to jaki sos do tego ? Myślałam nad czymś z produktów http://www.pudliszki.pl/produkty/sosy Co o tym sądzicie ? Czekam na Wasze opinie :)

annetka
03-04-2015, 00:21
Sałatka wielkanocna

Składniki
400 g fileta z kurczaka
przyprawa kebab - gyros
5 jaj na twardo
pieprz czarny mielony do smaku
3 ziemniaki
olej do smażenia
kapusta pekińska
szczypiorek
majonez
ćwikła z chrzanem

Przepis na tą sałatkę wymyśliliśmy razem z mężem. Na pewno zagości na moim świątecznym stole.



Etapy przygotowania

Filet z kurczaka myjemy, osuszamy i kroimy w kostkę. Na patelni rozgrzewamy olej, wrzucamy fileta, posypujemy przyprawą do gyrosa. Po usmażeniu przekładamy do miseczki. Oleju nie wylewamy.
Ziemniaki myjemy i gotujemy w mundurkach. Po ugotowaniu studzimy, obieramy i kroimy w kostkę. Tak przygotowane ziemniaczki obsmażamy w oleju z fileta. Gdy ziemniaczki nabiorą złocistego wyglądu przekładamy do miseczki.
Kilka liści kapusty pekińskiej myjemy i szatkujemy. Jajka gotujemy na twardo. Trzy z nich przekrawamy na połówki, wyciągamy z nich żółtka. Żółtka i pozostałe dwa jajka kroimy w kostkę.
Sałatkę układamy w następujący sposób: Do miski wkładamy fileta, na niego wykładamy jajka, solimy, pieprzymy, smarujemy połową majonezu, na to dajemy ziemniaczki, następnie kapustę pekińską i kolejna warstwa majonezu. Szczypiorek drobno kroimy, posypujemy sałatkę.
Na górze sałatki układamy 6 pozostawionych połówek białek. Do każdego w miejsce żółtka wkładamy łyżeczkę ćwikły z chrzanem. Tak przyrządzoną sałatkę wkładamy do lodówki na około 2 godziny. Smacznego

annetka
03-04-2015, 00:22
Zupa krem z ziemniaków ze szczypiorkiem

Powrót
Składniki:

(dla 4 osób):

Przyprawa do ziemniaków i frytek Prymat do smaku
˝ łyżeczki Pieprzu białego mnielonego Prymat
4 pokrojone w kostkę plasterki boczku
2 posiekane pory (tylko jasna część)
1 kg obranych, pokrojonych w kostkę ziemniaków
1 litr Rosołu z kury Kucharek
1 szklanka śmietany 36%
2 łyżki kremowego, śmietankowego serka topionego
1 pęczek szczypiorku


Sposób przygotowania:

Na patelni podsmażyć boczek, aż stanie się chrupiący i przełożyć na talerzyk wyłożony papierowym ręcznikiem. W garnku podsmażyć pokrojone pory, aż będą szkliste i miękkie, dodać ziemniaki i rosół. Całość gotować przez ok. 30 minut, do momentu, aż ziemniaki będą miękkie. Zdjąć z ognia, zmiksować na gładki krem, a następnie dodać śmietanę i serek topiony. Doprawić do smaku Przyprawą do ziemniaków i frytek oraz Pieprzem białym mielonym Prymat, dokładnie wymieszać. Podawać z chrupiącym boczkiem i posiekanym szczypiorkiem.

dzonka
03-04-2015, 10:13
U nas na wielkanoc bardzo dużo jest potraw na bazie chrzanu:
jajka z majonez i chrzanem, chrzanowa sałatka, wedliny z chrzanem - ogólnie takie klimat kulinarny lekko na ostro, ale bez przesady:)
Bardzo dobry chrzan w niezłej cenie mają np w sklepie http://sklep.vitapol.net/chrzan-tarty.html, chociaz wiadomo, jak ktoś ma tyle szczęścia, że posiada własny ogródek, to może soboe sam chrzan uprawiać:)
Chociaż to ponoć trudne, bo jak sie raz chrzan posieje to on się potem przez lata pleni jak chwast:)
Poważnie, tak słyszałam.

paulinqa1990
04-04-2015, 21:28
Oj na Wielkanoc to poproszę babkę i tyle mi do szczęścia potrzeba :)

georgina
05-04-2015, 17:41
Pasztet z jajek i pieczarek

Składniki

13 jajek
250 g pieczarek
2-3 cebule
250 g sera zółtego
1 szklanka bułki tartej
1/2 szklanka gęstej śmietany
natka piertuszki
sól
pieprz

pasztet nie musi być zajęczy ;)
Etapy przygotowania

Przepis znalazłam na stronie Olgi Smile...coś innego a jakie dobre...mmm :)

10 jajek ugotować na twardo, ostudzić, obrać.
Ser żółty i jajka zetrzeć na tarce (duże oczka).
Pieczarki oraz cebulę oczyścić. Zetrzeć również na tarce (duże oczka) i usmażyć na łyżce oleju.
W wysokim (dużym) naczyniu mieszam, jajka na twardo, ser żółty, pieczarki z cebulką, posiekaną natkę, śmietanę, bułkę tartą, jajka surowe (3 sztuki); doprawiam do smaku.
Powstałą masę przekładam do foremek wysmarowanych tłuszczem i wysypanych bułką tartą.
Pieczemy 60 minut w temperaturze 180 stopni.
Po wystudzeniu, kroimy w plastry i podajemy z sosem tatarskim, chrzanem

mozajka
09-04-2019, 08:55
Przepisów na Wielkanoc jest na prawdę dużo zarówno w Internecie jak i w książkach kucharskich. Ale najważniejsze jest to by dania były zdrowe i smaczne. Np. na https://zielonaesencja.pl można kupić zdrowe produkty z których przygotujemy na prawdę smaczne dania Wielkanocne. Szczególnie, że Wielkanoc to taki czas gdzie śniadanie jest rodzinne i tu warto zadbać by było pełnowartościowe.

saint
10-04-2019, 10:47
W dzisiejszym swiecie pelnym technologii nie powinno wiekszosci osob znalezc tego co potrzebuja. Dla przykladu moj znajomy nauczyl sie od podstaw gotowania dzieki roznego rodzaju poradnikom jakie mozna znalezc w sieci. Niektore z nich sa naprawde profesjonalnie przygotowane, podzielone na etapy nauki oraz zadania do wykonania. Zawsze warto startowac z nizszego pulapu by z czasem nabierac doswiadczenia. Wracajac do tematu swiat to sama sie przygotowywuje od strony ciast zbierajac co ciekawsze przepisy. Zawsze na stole musi sie znalezc mazurek oraz keks. W tym roku do stawki dolaczy prawdopodobnie https://uwielbiam.pl/przepis/puszysta-babka-majonezowo-cytrusowa poniewaz prezentuje sie zacnie. Bardzo lubie ten okres czasu bo mozna na spokojnie posiedziec z rodzina, zjesc cos dobrego i porozmawiac. Zycze tego wszystkiego takze Wam.

jollomika
30-04-2019, 09:48
Sporo ciekawych przepisów wielkanocnych, szczególnie jeśli chodzi o ciasta i desery możecie znaleźć na tej stronie https://wkuchnizwedlem.wedel.pl/przepisy/szukaj/ciasta-i-desery . Jest w czym wybierać więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie!