PDA

View Full Version : Jak rozliczać najem mieszkania?


kalkalalka
12-07-2015, 21:05
Witajcie!

jakieś dwa miesiące temu postanowiłam zainwestować w zakup 3 pokojowego mieszkania z myślą, ze wynajmę je studentom. Mieszkanie za niedługo zostanie kupione - załatwiam ostatnie formalności związane z kredytem hipotecznym. Jako kobieta która wcześniej nie miała do czynienia z wynajmowanie pomieszczeń zastanawiam się jak właściwie powinnam rozliczać przychody z najmu z Urzędem Skarbowym - chciałabym wszystko zrobić legalnie i jak najbardziej uczciwie. Wie ktoś jak zgłasza się taki najem do US?

jojka86
15-07-2015, 10:28
Inwestowanie w nieruchomości to dziś bardzo dobra lokata oszczędności, chyba jedna z najpewniejszych. Jeżeli kupujesz mieszkanie w większym mieście np. Wrocław, Poznań Kraków czy Warszawa to myślę że nie będziesz miała problemu z wynajmem tego mieszkania studenci zawsze się znajda. A co do urzędu skarbowego musisz po prostu zgłosić i na początku roku rozliczyć sie z tego

Buda
15-07-2015, 20:05
Witaj, co do rozliczania to najlepiej skonsultować się z jakimś biurem, które specjalizuje się w rozliczaniu podatków. Oni na pewno poradzą co powinnaś zrobić. A jeśli nie do biura to podjedź do Urzędu Skarbowego, w którym normalnie się rozliczasz i tam zapytaj się w informacji o to. Będziesz miała informacje z pierwszego źródła. Na pewno to ogarniesz.

kamilka0036
16-07-2015, 12:13
Gdy wynajmujemy mieszkanie i otrzymujemy za to pieniądze, musimy podzielić się z fiskusem. Co miesiąc lub co kwartał musimy odprowadzić zaliczkę na podatek. Dochody osiągane przez podatników z wynajmu mieszkania mogą być opodatkowane na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. na zasadach ogólnych, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Ale to tylko szczątkowe informacje - po więcej zajrzyj tutaj: http://www.jestem-rentierem.pl/.

BAlbnka11
16-07-2015, 19:51
Z przykrością stwierdzam, że wynajem mieszkań „na czarno” pozostaje bardzo popularny, więc tym bardziej podziwiam, że decydujesz się na zgłoszenie fiskusowi zamiaru wynajęcia mieszkania. Zgłaszając ten fakt, możesz wybrać jeden z dwóch sopsobów rozliczania tego źródła dochodu - ryczałt ze stawką 8,5 proc. albo zasady ogólne (18/32 proc. w zalezności od progu) Musisz sobie przeliczyć co bardziej się opłaca w Twoim przypadku..

kalkalalka
20-07-2015, 08:45
Dzięki za podpowiedzi!

Rzeczywiście byłam w biurze rachunkowym w którym znające się osoby podpowiedziały mi by kwartalnie płacić podatek wyliczony za miesiąc w wysokości 8,5% wartości wynajmu. Dzięki temu na koniec roku nie będę musiała dopłacać żadnych zaległości ale i będę spać spokojnie! Nie zecydowałabym się na wynajem na czarno - szkoda nerwów

femme.m
22-07-2015, 20:37
Lepiej mieć umowę.

Coldi
03-03-2016, 22:00
Jeżeli nie wiesz jak to rozliczzać to może zajrzyj sobie do tego http://aty.pl/ serwisu. Są tam artykuły o tematyce podatkowej, prawnej, księgowej, kadrowej czy ubezpieczeniowej. Więc na pewno znajdziesz tam odpowiedź na swoje pytanie.

elka77
30-03-2016, 18:00
Witaj, co do rozliczania to najlepiej skonsultować się z jakimś biurem, które specjalizuje się w rozliczaniu podatków. Oni na pewno poradzą co powinnaś zrobić. A jeśli nie do biura to podjedź do Urzędu Skarbowego, w którym normalnie się rozliczasz i tam zapytaj się w informacji o to. Będziesz miała informacje z pierwszego źródła. Na pewno to ogarniesz.

I to jest głos rozsądku, dobre biuro z jasta.pl z księgowością (http://www.jasta.pl/uslugi-ksiegowe.html) najmu nie będzie miało problemu.