kobiety.net.pl   
Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  


Wróć   Klub
Nazwa użytkownika
Hasło
Zarejestruj się FAQ Blogi Galerie Użytkownicy Kalendarz Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Po co wykonuje się projekt osłon stałych?
08-08-2018 06:51 PM

Promieniowanie jonizujące, w tym rentgenowskie ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie. Niczym nie ujmując jego użyteczności, niesie też za sobą niekorzystny wpływ na ludzki organizm. Niekorzystny wpływ zarówna na pacjenta, jak i wszystkie osoby będące w otoczeniu. Odpowiedzią na ten problem w części oczywiście są osłony stałe, popularnie stosowanie w szpitalach oraz gabinetach stomatologicznych. Jak one działają i jak nas chronią przed niekorzystnym wpływem promieniowania? Dlaczego jednostki medyczne mają wymóg zadbania o taki element jak projekt osłon stałych? Na te i nie tylko pytania, znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Jak działają osłony stałe?

Promieniowanie rentgenowskie, jak zresztą każda forma promieniowania jest falą energii, a jednym z podstawowych parametrów je definiujących jest przenikalność. Im wartość ta jest wyższa, tym potrzeba silniejszych osłon, aby przed danym promieniowaniem się ochronić.

Będąc bardziej ścisłym i skupiając się konkretnie na promieniowaniu rentgenowskim, aby go skutecznie zatrzymać potrzeba odpowiednich osłon ołowianych. Dokładne ich parametry, między innymi grubość, wysokość, odległość od urządzenia są indywidualnie dobierane w zależności od parametrów pomieszczenia. Zasada jest jednak tak, iż im większa siła promieniowania X, tym osłona musi być grubsza, aby mogła skutecznie chronić.

Wracając jednak do meritum, jak działają osłony stałe? Abstrahując od nieco skomplikowanych praw pochłaniania, ich działanie można porównać do izolacji akustycznej ścian - pewna warstwa materiału stanowi barierę dla energii, w części ją odbijając, a w części pochłaniając. Efektem tego jest mniejsza dawka otrzymywana przez wszystko to, co znajduje się za barierą.

Dlaczego bariery stałe są tak ważne?

Bariery stałe są tak ważne, ponieważ są praktycznie jedynym sposobem na ochronę przed szkodliwym wpływem promieniowania. Ich nie użycie, w krótkim terminie czasu, nie grozi niebezpieczeństwem, ale jeśli narażenie będzie regularnie ponawiane, mogą prawie na pewno pojawić się negatywne skutki jego działania (między innymi uszkodzenia skóry, czy zwiększone prawdopodobieństwo nowotworzenia, nawet po wielu latach od ekspozycji).
Odpowiedz 0 KomentarzyCzasy w strefie GMT +1. Teraz jest 02:03.


Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.