kobiety.net.pl   
Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  


Wróć   Klub
Nazwa użytkownika
Hasło
Zarejestruj się FAQ Blogi Galerie Użytkownicy Kalendarz Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Progesteron kiedy zbadać jego poziom
04-30-2019 09:38 AM

Progesteron to żeński hormon, którego prawidłowy poziom jest szczególnie ważny dla kobiet w ciąży, a także kobiet w okresie menopauzy. Badając poziom progesteronu jesteśmy w stanie ocenić przebieg ciąży i owulacji. Należy pamiętać, że prawidłowy poziom luteiny zmienia się w trakcie cyklu i w każdym tygodniu ciąży. Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się, jak zaobserwować zbyt niski poziom progesteronu i jak go suplementować.

Dlaczego progesteron jest ważny
O luteinie i progesteronie słyszała niemal każda kobieta. Ciągle bowiem docierają do nas kampanie reklamowe suplementów, które zawierają ten żeński hormon. Nie każda z nas jest jednak świadoma, że są to dwie nazwy dokładnie tej samej substancji. Zazwyczaj słyszymy, że suplementacja progesteronu jest istotna w czasie ciąży, jednak jego prawidłowy poziom jest ważny dla kobiety także na innych etapach jej życia. Warto tu wspomnieć, że luteina odpowiada za regularne miesiączki. Progesteron jest czynnikiem, dzięki któremu możliwa jest owulacja. To także progesteron jest odpowiedzialny za podtrzymanie ciąży. Jeśli stwierdzono u nas za niski poziom, to konieczne będzie jego suplementowanie. Można to zrobić na przykład za pomocą leku Duphaston.

Kiedy zbadać progesteron?
Wspomnieliśmy, że poziom progesteronu należy monitorować w trakcie ciąży. Istnieje jednak również szereg innych powodów, które powinny nas do tego skłonić. Są nimi między innymi niepłodność u kobiet, hipogonadyzm u kobiet, guzy hormonalnie czynne; część*guzów jajnika*hormonalnie czynnych poza estrogenami i androgenami wytwarza także PRG, a także guzy nadnercza czy rak nadnercza. Normy poziomu progesteronu prezentują się następująco:
• faza folikularna cyklu jajnikowego: 0,28–0,72 ng/ml,
• okres okołoowulacyjny: 0,64–1,63 ng/ml,
• faza lutealna cyklu jajnikowego: 4,71–18,0 ng/ml,
• menopauza: 0,07–1,25 ng/ml.

Jaką funkcję pełni progesteron w czasie ciąży?

Progesteron jest niezbędny na każdym etapie ciąży. W początkowym okresie, czyli między 8 a 13 tygodniem jego zadaniem jest produkcja ciała żółtego, który zamienia się w ciało ciążowe. Przygotowywana jest w tym czasie śluzówka macicy pod przyjęcie zapłodnionego jaja. Ten etap nazywany jest zagnieżdżeniem.

W późniejszym procesie produkcja progesteronu odbywa się za pomocą łożyska. W ten sposób mięsień macicy chroniony jest przed zbyt wczesnymi skurczami, które mogłyby doprowadzić do poronienia. Poziom luteiny gwałtownie spada natomiast przed porodem.

Jak objawia się niedobór progesteronu?
Zbyt niski lub zbyt wysoki poziom progesteronu może mieć wiele negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Należy tutaj wspomnieć między innymi o nieregularnym miesiączkowaniu i oczywiście o problemach z zajściem w ciążę, ponieważ znacznie trudniej jest w takim przypadku o zagnieżdżenie zapłodnionego jaja. Kobiety, które mają niski poziom luteiny mogą również odczuwać takie skutki uboczne jak ciągłe zmęczenie i obniżone libido. Skutki zbyt niskiego poziomu progesteronu możemy też łatwo zauważyć poprzez pogorszenie się stanu włosów i paznokci. To jednak nie wszystko. Często odczuwalne są również bóle głowy czy stawów. Niektóre kobiety skarżą się natomiast na skurcze brzucha, a także plamienie i krwawienie.
Odpowiedz 0 Komentarzy



Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 21:34.


Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.