Wątek: zupy
Wyświetl Pojedyńczy Post
  #15  
Stary 30-01-2015, 22:12
arturo900 arturo900 is offline
Junior Member
 
Zarejestrowany: Jan 2015
Posty: 11
Domyślnie

zupa chrzanowa
składniki:
ok. 300 - 500 g żeberek wędzonych
ok. 300 g kiełbasy wiejskiej surowej wędzonej
2 marchewki
1 pietruszka (korzeń)
kawałek selera korzeniowego, wielkości jajka
1 nieduża cebula
1 - 2 korzenie chrzanu
sok z jednej cytryny
200 ml kwaśnej, wiejskiej śmietany
2 liście laurowe
4 ziarenka ziela angielskiego
kilka ziarenek pieprzu
1 czubata łyżka suszonego majeranku
1 czubata łyżka mąki, może być pszenna lub żytnia
kilka jaj ugotowanych na twardo
pęczek szczypiorku
do smaku: sól, cukier, pieprz mielony


sposób przygotowania: Żeberka i kiełbasę włożyłam do garnka. Dodałam oskrobane i umyte warzywa korzeniowe, cebulę, pieprz, ziele i liście laurowe. Zalałam składniki ok. 1,5 l wody i gotowałam na niedużym ogniu 1 - 1,5 godziny. Wywar przecedziłam, żeberka obrałam, kości zje zaprzyjaźniony pies a mięso posiekałam drobno razem z kiełbasą. Chrzan oczyściłam dokładnie, umyłam i obrałam. Starłam na najmniejszych oczkach tarki jarzynowej i od razu skropiłam sokiem z cytryny, wymieszałam.

Mąkę roztrzepałam z kilkoma łyżkami przestudzonego wywaru i wlałam do całości dodając też roztarty w dłoniach majeranek. Po 4 - 5 min. gotowania dodałam chrzan, zagotowałam ponownie i doprawiłam zupę cukrem i pieprzem. Śmietanę rozrobiłam z 0,5 łyżeczki soli, zahartowałam niewielką ilością wywaru - wlałam do zupy - już nie gotowałam.

Podajemy kładąc na dno talerza trochę posiekanego mięsa i kiełbasy oraz posiekane jajko, zalewamy "wkładkę" gorącą zupą i ozdabiamy posypując wierzch posiekanym szczypiorkiem i dokładając połówki lub ćwiartki jajek.

Zupa chrzanowa jest bardzo aromatyczna jednak im dłużej stoi tym zapach i smak staje się łagodniejszy - można podać na stół tarty chrzan w osobnym naczyniu aby każdy biesiadnik mógł ją sobie zaostrzyć w/g upodobań. Można ją przechowywać 2 - 3 dni bez obawy, że skiśnie ponieważ chrzan zawiera związki bakterio- i grzybobójcze.
Odpowiedź z Cytowaniem