Wątek: zupy
Wyświetl Pojedyńczy Post
  #118  
Stary 19-07-2015, 22:56
Katarinatropikalna Katarinatropikalna is offline
Junior Member
 
Zarejestrowany: Jun 2015
Posty: 7
Domyślnie

Zupa pieczarkowa z ziemniakami

czas przygotowania: ok. 20-30 minut
składniki na 3 porcje:
4 większe ziemniaki
ok. 250-350 ml bulionu jarzynowego albo jarzynowo-mięsnego
kilkanaście niedużych, zupełnie białych pieczarek
1 mała cebula biała albo szalotka
ok. 3/4 szkl. pokrojonych w drobną kosteczkę warzyw - marchewki, korzenia pietruszki i selera
1 łyżeczka masła
4-5 łyżek gęstej śmietany 18%
do smaku - sól, pieprz biały mielony
2 ziarna ziela angielskiego
1-2 listki laurowe

ew. 1/2-1 łyżeczka mączki grzybowej
2-3 łyżki posiekanej natki pietruszki

Ziemniaki umyłam i obrałam. Pokroiłam w kostkę, wrzuciłam do garnka i zalałam bulionem. Gotowałam kilka minut razem z zielem angielskim i liściem laurowym. W tym czasie pokroiłam oczyszczone warzywa korzeniowe - z drobną kosteczkę. Szalotkę obrałam i pokroiłam w pół plasterki. Pieczarki oczyściłam dokładnie i pokroiłam w plasterki. Kilka, kilkanaście plasterków grzybów odłożyłam do przybrania.

Na patelni rozpuściłam masła i podsmażyłam cebulkę oraz warzywa. Kiedy zaczęły aromatycznie pachnieć dołożyłam je do gotujących się ziemniaków. Wrzuciłam też pieczarki i gotowałam całość jeszcze jakieś 5 minut. Ponieważ pieczarki są jakie są czyli aromatu mają mało to ja podkręcam smak tej zupy dosypując odrobinę proszku z grzybów suszonych - nie za dużo, ale tak do smaku. Na małej, suchej patelence podsmażyłam na rumiano odłożone plasterki grzybów.

Śmietanę roztrzepałam w kubku z 2-ma szczyptami soli i zahartowałam dolewając po łyżce gorącej zupy. Po chwili wlałam zawartość kubka do garnka z zupą. Już nie gotowałam. Doprawiłam zupę solą i pierzem, dodałam nieco natki pietruszki. Resztą zieleniny posypałam porcje już na talerzach. Przybrałam smażonymi grzybami.

Zupę dobrze odstawić po ugotowaniu na 15-20 minut żeby chwilę odpoczęła. Jeśli za bardzo ostygnie to można ją ponownie podgrzać.

Żeby zupa miała ładny kolor, jasny, trzeba użyć do niej młodych, jeszcze nie rozwiniętych pieczarek o różowych blaszkach. U starszych grzybów te blaszki robią się prawie czarne i powodują, że zupa nabiera szarego, mało apetycznego koloru.
Odpowiedź z Cytowaniem