kobiety.net.pl   
Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  


Wróć   Klub
Nazwa użytkownika
Hasło
Zarejestruj się FAQ Blogi Galerie Użytkownicy Kalendarz Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Nazwa użytkownika
Awatar użytkownika erikbanksyerikbanksy
O mnie
Brak informacji.
Moje zainteresowania
Nie podano żadnych zainteresowań.
Album
Brak zdjęć.
Informacje kontaktowe
Brak informacji kontaktowych.
Zdjęcie
Zdjęcie użytkownika erikbanksy
 
Szybkie komentarze
Brak komentarzy.
Ostatnie wpisy do bloga
12-07-2018

Czym jest bańka?

Przecież każdy wie. Niech rzuci kamieniem pierwsza osoba, która nie łapie chociaż minimalnego rozmarzenia rozmyślając o tym pięknym tworze. Zazwyczaj kojarzymy je z absolutnie błogim dzieciństwem i naszymi ukochanymi mamami i ojcami, których błagaliśmy o to, żeby nam dolali jeszcze płynu. Bo przecież nic nie sprawia tak ogromnego uśmiechu i fascynacji na twarzy dziecka jak bańka mydlana, która po prostu pęknie na jego twarzy. Mimo całego - czasem - okropnego smaku.

Jednak kto z nas zadał sobie pytanie - co to jest ta bańka mydlana?

Kula ta to w ogromnym skrócie błona, która jest zamknięta, obdarzona sferycznym kształtem, którą wypełnia powietrze. Czasem inny gaz. Tworzy się ją poprzez zmieszanie wody zmieszanej z mydłem albo najlepiej zupełnie innym, silniejszym detergentem. Właśnie te mydełko sprawia, że napięcie powierzchniowe tworu zmniejsza się, pozwalając jej unosić się - dodatkowo wzmacniając cienką warstwę, która oddziela powietrze. Sprawiając, że ta nie pęka od razu.

Same bańki powstały już tysiące lat temu.

Ich historia sięga aż dalekiej starożytności. Aktualne dowody donoszą, ze odkryto je AŻ 4000 LAT TEMU, w okresie Babilonu. Naukowcy twierdzą, że właśnie wtedy ludzie zaczęli udoskonalać te twory - od malutkich do największych (nawet kilku metrowych) wykorzystując je przy wielu niesamowitych okazjach w dzisiejszych czasach (np. u nas strasznie popularne robią się bańki mydlane na wesela ).
Podążając jednak za historią, bańki mydlane przyczyniły się do tego, że w okolicach dziewiętnastego wieku fizycy odkryli jaki wpływ ma połączenie wody z mydłem (w taki sposób ulepszane są dzisiejsze detergenty!)


Wielkie mydlane bańki, które będą dłuugo lecieć hen daleko!

Aby stworzyć bańkę mydlaną niepękającą, taką, która naprawdę będzie ogromna (wręcz do kilku metrów) trzeba przede wszystkim uzbroić się w wiedzę i doświadczenie. Jednak dobrze, że żyjemy w czasach, kiedy ktoś całe próby i błędy wziął na siebie i przygotował świetny płyn do baniek!

Receptura na świetne bańki


- Szczypta gumy guar
- 0,5l Fairy
- 2 łyżeczki sody
- 2,5l wody

Twór ten wymieszać łódeczkowatym ruchem do momentu aż stworzy się charakterystyczny glutek.
Ostatnim krokiem jest zostawienie mikstury na noc, aby wszystko zacieśniło swoje struktury na poziomie molekularnym... i voila! Genialny płyn do baniek mydlanych gotowy!

0 komentarzy
Znajomi
Lista znajomych jest pusta.
Akcja
Akcje dostępne są po zalogowaniu.
Oceń
Oceny dostępne są po zalogowaniu.
swzi19 Sąsiadujące profile annak


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 20:42.


Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.