kobiety.net.pl   
Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  


Wróć   Klub
Nazwa użytkownika
Hasło
Zarejestruj się FAQ Blogi Galerie Użytkownicy Kalendarz Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

Jak można się zarazić mykoplazmą?
04-17-2018 11:13 AM

Czym jest mykoplazma?
Mykoplazma to specyficzny rodzaj bakterii — jej odmiany Mycoplasma genitalium i Mycoplasma hominis są przyczyną zakażenia narządów płciowych. Od większości innych bakterii różni się brakiem ściany komórkowej. Tak jak wiele innych chorób wenerycznych u większości osób bardzo długo nie daje żadnych objawów, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka i regularne badania. Zakażenie mykoplazmą bardzo często współwystępuje razem z zakażeniem innymi bakteriami, takimi jak Gardnerella vaginalis, Chlamydia, Ureaplasma parvum czy Ureaplasma urealyticum.

Jak można się zarazić mykoplazmą?
Bakteria umiejscawia się w układzie moczowo-płciowym osoby zakażonej, dlatego głównym źródłem zakażenia są stosunki seksualne (także analne i oralne) bez użycia zabezpieczenia barierowego (np. prezerwatyw) z przypadkowymi osobami, których stanu zdrowia nie jesteśmy pewni. Istnieje także możliwość zarażenia się poprzez dzielenie osobistych przedmiotów mających kontakt z genitaliami z osobą chorą (ręczników, pościeli, bielizny).

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?
U kobiet może się rozwinąć silny stan zapalny szyjki macicy lub cewki moczowej, a we wcześniejszym etapie nasilone upławy, krwawienia między miesiączkami, potrzeba częstego oddawania moczu i ból podczas tej czynności, uczucie swędzenia i pieczenia cewki moczowej. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, bo może prowadzić do przeniesienia infekcji na płód. U mężczyzn również może rozwinąć się zapalenie cewki moczowej i pojawić się śluzowy lub ropny wyciek.

Kto powinien się zbadać?
Najlepiej wszystkie osoby, które mają wielu partnerów seksualnych i zdarzają im się niezabezpieczone stosunki seksualne. W związku z tym, że choroba często przebiega bezobjawowo, badania mogą być jedynym sposobem na wczesne wykrycie choroby, która jest stosunkowo łatwo wyleczalna — wystarczy przyjmowanie antybiotyku przez pięć dni. Mykoplazmy nie wolno bagatelizować, bo nieleczona może doprowadzić do naprawdę poważnych konsekwencji zdrowotnych, rozpoczynając od zapalenia szyjki macicy oraz narządów miednicy u kobiet lub zapalenia najądrza i gruczołu krokowego u mężczyzn, a kończąc na problemach z zajściem w ciążę i trwałej bezpłodności u przedstawicieli obu płci. Jeśli badania wykażą, że jesteśmy zarażeni tą bakterią, bardzo dobrym pomysłem jest poinformowanie o tym swoich partnerów seksualnych - przy tak podstępnym i utajonym rozwoju choroby istnieje duża szansa, że sami nie wiedzieli, iż mogą być nosicielami; mogli też zarazić się od nas.
Odpowiedz 0 Komentarzy



Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 19:27.


Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.