kobiety.net.pl   
Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  


Wróć   Klub
Nazwa użytkownika
Hasło
Zarejestruj się FAQ Blogi Galerie Użytkownicy Kalendarz Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

24-06-2019 09:02

Posiadanie studni nadal jest dosyć przydatnym rozwiązaniem poboru wody. Sprawdza się zwłaszcza wtedy, gdy ma miejsce awaria sieci wodociągowych. Dużą rolę ogrywają także koszta uzyskania takiej wody. Czy jest ona bezpieczna i zdrowa? Czego użyć do jej oczyszczenia? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Woda ze studni – co na początek?

Przede wszystkim powinniśmy wykonać badania, które sprawdzą, czy woda z naszej studni jest zdatna do picia. Musimy je wykonać na własny koszt. Gdy okaże się, że nie zawiera szkodliwych substancji, można podłączyć pompę tłoczącą wodę ze studni. Na tym jednak nie koniec. Powinniśmy ją odżelaziać, by nie szkodziła roślinom i urządzeniom. Podlewanie kwiatów czy mycie samochodów także wymaga przyzwoitego stanu wody. W przeciwnym razie rośliny szybko zwiędną, a pojazdy i inne urządzenia może zaatakować rdza ze względu na dużą twardość wody. Osadzający się na powierzchni osad doprowadzi do korozji.

Filtrować wodę ze studni?

Studnia nie jest hermetycznie zamkniętym miejscem. Woda dostająca się z głębin zawiera piasek, a w przypadku gospodarstw hodowlanych mogą przedostawać się do niej substancje z oprysków, czy szambo.
Gotowanie pozyskanej ze studni wody także nie daje nam stuprocentowej pewności, że pijemy zdrową wodę, gdyż w trakcie tego procesu usuwane są tylko niektóre wirusy i bakterie, które giną w temperaturze 100°C. Jej twardość jest podwyższona, w wyniku czego uszkodzeniu mogą ulegać elementy urządzeń AGD, w tym grzałki, ceramika sanitarna i baterie prysznicowe. Zaleca się filtrowanie tej wody.

Filtr przepływowy odpowiedni do wody ze studni

Polski producent Dafi ma w swej ofercie wiele filtrów do domu, między innymi filtry przepływowe. Znalazł się także taki, który będzie idealnym rozwiązaniem w przypadku wody pozyskiwanej ze studni:
- filtr do usuwania azotanów – pozbywa się on nadmiaru azotanów w wodzie pitnej, odpowiedzialnych za powstawanie anemii i sinicy (zwłaszcza u dzieci do 2 roku życia). Filtr polecany jest dla domów i gospodarstw hodowlanych, które posiadają własne ujęcia wody – montuje się go zaraz za wejściem wody do budynku. Wymiana – co miesiąc. Koszt – ok. 70 zł.

23-05-2019 11:33

Stres – to częsty czynnik zniechęcający niektórych do zdania egzaminu na prawo jazdy. Jak wiadomo, egzamin państwowy nie należy do najprzyjemniejszych momentów w życiu, jednak nie należy się do tego negatywnie nastawiać. Dla przyszłych kierowców prawo jazdy wiążę się jednak ze sporym stresem, a potwierdzą to zapewne także osoby, które mają tą formalność za sobą. Wielu z nich z pewnością nie chciałoby przechodzić przez to jeszcze raz.

Sporo osób uznaje, że dla nich, egzamin na prawo jazdy, przysporzył o wiele więcej stresu i spowodował większe napięcie niż egzamin dojrzałości, czy jeden z trudniejszych egzaminów zaliczeniowych na studiach. Choć prawo jazdy jest marzeniem wielu osób, to niestety egzamin państwowy spędza sen z powiek kandydatom wywołując ogromny stres.

Rozmyślając o nadchodzącym egzaminie na prawo jazdy, weryfikującym nasze umiejętności prowadzenia pojazdu i zachowania się w ruchu drogowym, u niektórych, pierwsze co nasuwa się na myśl, to właśnie nerwówka, niepokój i stres. Wraz ze zbliżającym się terminem, poziom odczucia napięcia rośnie, serce bije coraz szybciej, a ręce zaczynają się trząść.

Siedząc za kierownicą w „Elce” u boku swojego instruktora jazdy, kursanci czują się pewniej, nie odczuwają stresu, jadą poprawnie, robią postępy i niejeden przyszły kierowca marzy już o tym, aby móc w końcu prowadzić pojazd samodzielnie.

Choć na egzaminie jazda odbywa się wprawdzie podobnym samochodem, obowiązują nas te same przepisy i przemierzamy ulice, na których byliśmy już zapewne z instruktorem, egzamin państwowy to jednak nie jazda podczas kursu z nauczycielem. Świadomość faktu, że jest to najważniejsza jazda, stwarza ogromny stres i tym samym generuje błędy, które często kończą się przerwaniem egzaminu.

30-04-2019 09:38

Progesteron to żeński hormon, którego prawidłowy poziom jest szczególnie ważny dla kobiet w ciąży, a także kobiet w okresie menopauzy. Badając poziom progesteronu jesteśmy w stanie ocenić przebieg ciąży i owulacji. Należy pamiętać, że prawidłowy poziom luteiny zmienia się w trakcie cyklu i w każdym tygodniu ciąży. Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się, jak zaobserwować zbyt niski poziom progesteronu i jak go suplementować.

Dlaczego progesteron jest ważny
O luteinie i progesteronie słyszała niemal każda kobieta. Ciągle bowiem docierają do nas kampanie reklamowe suplementów, które zawierają ten żeński hormon. Nie każda z nas jest jednak świadoma, że są to dwie nazwy dokładnie tej samej substancji. Zazwyczaj słyszymy, że suplementacja progesteronu jest istotna w czasie ciąży, jednak jego prawidłowy poziom jest ważny dla kobiety także na innych etapach jej życia. Warto tu wspomnieć, że luteina odpowiada za regularne miesiączki. Progesteron jest czynnikiem, dzięki któremu możliwa jest owulacja. To także progesteron jest odpowiedzialny za podtrzymanie ciąży. Jeśli stwierdzono u nas za niski poziom, to konieczne będzie jego suplementowanie. Można to zrobić na przykład za pomocą leku Duphaston.

Kiedy zbadać progesteron?
Wspomnieliśmy, że poziom progesteronu należy monitorować w trakcie ciąży. Istnieje jednak również szereg innych powodów, które powinny nas do tego skłonić. Są nimi między innymi niepłodność u kobiet, hipogonadyzm u kobiet, guzy hormonalnie czynne; część*guzów jajnika*hormonalnie czynnych poza estrogenami i androgenami wytwarza także PRG, a także guzy nadnercza czy rak nadnercza. Normy poziomu progesteronu prezentują się następująco:
• faza folikularna cyklu jajnikowego: 0,28–0,72 ng/ml,
• okres okołoowulacyjny: 0,64–1,63 ng/ml,
• faza lutealna cyklu jajnikowego: 4,71–18,0 ng/ml,
• menopauza: 0,07–1,25 ng/ml.

Jaką funkcję pełni progesteron w czasie ciąży?

Progesteron jest niezbędny na każdym etapie ciąży. W początkowym okresie, czyli między 8 a 13 tygodniem jego zadaniem jest produkcja ciała żółtego, który zamienia się w ciało ciążowe. Przygotowywana jest w tym czasie śluzówka macicy pod przyjęcie zapłodnionego jaja. Ten etap nazywany jest zagnieżdżeniem.

W późniejszym procesie produkcja progesteronu odbywa się za pomocą łożyska. W ten sposób mięsień macicy chroniony jest przed zbyt wczesnymi skurczami, które mogłyby doprowadzić do poronienia. Poziom luteiny gwałtownie spada natomiast przed porodem.

Jak objawia się niedobór progesteronu?
Zbyt niski lub zbyt wysoki poziom progesteronu może mieć wiele negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Należy tutaj wspomnieć między innymi o nieregularnym miesiączkowaniu i oczywiście o problemach z zajściem w ciążę, ponieważ znacznie trudniej jest w takim przypadku o zagnieżdżenie zapłodnionego jaja. Kobiety, które mają niski poziom luteiny mogą również odczuwać takie skutki uboczne jak ciągłe zmęczenie i obniżone libido. Skutki zbyt niskiego poziomu progesteronu możemy też łatwo zauważyć poprzez pogorszenie się stanu włosów i paznokci. To jednak nie wszystko. Często odczuwalne są również bóle głowy czy stawów. Niektóre kobiety skarżą się natomiast na skurcze brzucha, a także plamienie i krwawienie.

04-04-2019 19:38

Osłony okienne są istotnym elementem wystroju i wyposażenia każdego pokoju. Wiele osób nie wie jednak jak je zamontować i jaki sposób będzie najodpowiedniejszy. Nie jest to jednak tak skomplikowane, jak się wydaje!

Podpowiadamy, jak zamontować żaluzje aluminiowe!

Nie każdy ma świadomość, że zakładając osłony okienne wcale nie trzeba używać wiertarki. Współcześnie większość producentów oferuje przynajmniej kilka sposobów na zamontowanie żaluzji aluminiowych. Warto się z nimi zapoznać, by wybrać dla siebie najlepszą metodę.

Inwazyjnie czy bezinwazyjnie – jak zamontować żaluzje aluminiowe?

Osłony okienne można montować ingerując w ciągłość ramy okna/ściany lub bez potrzeby wykonywania nawierceń. Bezinwazyjne metody wykorzystują wytrzymałe zaczepy, na które można zamontować żaluzje aluminiowe. Wybierając taki sposób, w każdej chwili jest możliwa wymiana osłony na inną, bez pozostawiania żadnego śladu. Co więcej, jest to tak proste, że każdy poradzi sobie z tym zadaniem.

Jak samodzielnie zamontować żaluzje aluminiowe?

Jeśli wybrało się bezinwazyjny sposób montażu, należy zacząć od zamocowania górnych zaczepów w odpowiednych miejscach. Zwykle działają na zasadzie imadła – wystarczy przykręcić i przycisnąć je do ramy. By zamontować żaluzję aluminiową, należy po prostu włożyć w nie profil, a później zewnętrzną osłonę. Jeśli wybrało się mechanizm z profilami, trzeba jeszcze przewlec przez lamelki metalowe linki i zamocować na dolnych uchwytach.

Na co zwrócić uwagę, montując żaluzje aluminiowe

Najważniejsze jest, by dobrać sposób montażu do posiadanych okien. Inne metody lepiej sprawdzą się na zwyczajnych skrzydłowych „plastikach”, a inne na zabytkowych drewnianych oknach „skrzynkowych”. Każdą niepewność najlepiej skonsultować z producentem osłony – powinien doradzić najlepsze rozwiązanie, by później nie zmagać się z żadnymi problemami montując żaluzje aluminiowe.
Sposób instalacji ma niebagatelny wpływ na funkcjonalność osłon okiennych. Dobrze jest więc rozważyć to, jak chce się zamontować żaluzje aluminiowe w swoim domu. Poznanie wszystkich opcji i porada fachowców z pewnością będą pomocne!

Archiwum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 04:12.


Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.