kobiety.net.pl   
Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  


Wróć   Klub
Nazwa użytkownika
Hasło
Zarejestruj się FAQ Blogi Galerie Użytkownicy Kalendarz Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

30-04-2019 09:38

Progesteron to żeński hormon, którego prawidłowy poziom jest szczególnie ważny dla kobiet w ciąży, a także kobiet w okresie menopauzy. Badając poziom progesteronu jesteśmy w stanie ocenić przebieg ciąży i owulacji. Należy pamiętać, że prawidłowy poziom luteiny zmienia się w trakcie cyklu i w każdym tygodniu ciąży. Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się, jak zaobserwować zbyt niski poziom progesteronu i jak go suplementować.

Dlaczego progesteron jest ważny
O luteinie i progesteronie słyszała niemal każda kobieta. Ciągle bowiem docierają do nas kampanie reklamowe suplementów, które zawierają ten żeński hormon. Nie każda z nas jest jednak świadoma, że są to dwie nazwy dokładnie tej samej substancji. Zazwyczaj słyszymy, że suplementacja progesteronu jest istotna w czasie ciąży, jednak jego prawidłowy poziom jest ważny dla kobiety także na innych etapach jej życia. Warto tu wspomnieć, że luteina odpowiada za regularne miesiączki. Progesteron jest czynnikiem, dzięki któremu możliwa jest owulacja. To także progesteron jest odpowiedzialny za podtrzymanie ciąży. Jeśli stwierdzono u nas za niski poziom, to konieczne będzie jego suplementowanie. Można to zrobić na przykład za pomocą leku Duphaston.

Kiedy zbadać progesteron?
Wspomnieliśmy, że poziom progesteronu należy monitorować w trakcie ciąży. Istnieje jednak również szereg innych powodów, które powinny nas do tego skłonić. Są nimi między innymi niepłodność u kobiet, hipogonadyzm u kobiet, guzy hormonalnie czynne; część*guzów jajnika*hormonalnie czynnych poza estrogenami i androgenami wytwarza także PRG, a także guzy nadnercza czy rak nadnercza. Normy poziomu progesteronu prezentują się następująco:
• faza folikularna cyklu jajnikowego: 0,28–0,72 ng/ml,
• okres okołoowulacyjny: 0,64–1,63 ng/ml,
• faza lutealna cyklu jajnikowego: 4,71–18,0 ng/ml,
• menopauza: 0,07–1,25 ng/ml.

Jaką funkcję pełni progesteron w czasie ciąży?

Progesteron jest niezbędny na każdym etapie ciąży. W początkowym okresie, czyli między 8 a 13 tygodniem jego zadaniem jest produkcja ciała żółtego, który zamienia się w ciało ciążowe. Przygotowywana jest w tym czasie śluzówka macicy pod przyjęcie zapłodnionego jaja. Ten etap nazywany jest zagnieżdżeniem.

W późniejszym procesie produkcja progesteronu odbywa się za pomocą łożyska. W ten sposób mięsień macicy chroniony jest przed zbyt wczesnymi skurczami, które mogłyby doprowadzić do poronienia. Poziom luteiny gwałtownie spada natomiast przed porodem.

Jak objawia się niedobór progesteronu?
Zbyt niski lub zbyt wysoki poziom progesteronu może mieć wiele negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Należy tutaj wspomnieć między innymi o nieregularnym miesiączkowaniu i oczywiście o problemach z zajściem w ciążę, ponieważ znacznie trudniej jest w takim przypadku o zagnieżdżenie zapłodnionego jaja. Kobiety, które mają niski poziom luteiny mogą również odczuwać takie skutki uboczne jak ciągłe zmęczenie i obniżone libido. Skutki zbyt niskiego poziomu progesteronu możemy też łatwo zauważyć poprzez pogorszenie się stanu włosów i paznokci. To jednak nie wszystko. Często odczuwalne są również bóle głowy czy stawów. Niektóre kobiety skarżą się natomiast na skurcze brzucha, a także plamienie i krwawienie.

04-04-2019 19:38

Osłony okienne są istotnym elementem wystroju i wyposażenia każdego pokoju. Wiele osób nie wie jednak jak je zamontować i jaki sposób będzie najodpowiedniejszy. Nie jest to jednak tak skomplikowane, jak się wydaje!

Podpowiadamy, jak zamontować żaluzje aluminiowe!

Nie każdy ma świadomość, że zakładając osłony okienne wcale nie trzeba używać wiertarki. Współcześnie większość producentów oferuje przynajmniej kilka sposobów na zamontowanie żaluzji aluminiowych. Warto się z nimi zapoznać, by wybrać dla siebie najlepszą metodę.

Inwazyjnie czy bezinwazyjnie – jak zamontować żaluzje aluminiowe?

Osłony okienne można montować ingerując w ciągłość ramy okna/ściany lub bez potrzeby wykonywania nawierceń. Bezinwazyjne metody wykorzystują wytrzymałe zaczepy, na które można zamontować żaluzje aluminiowe. Wybierając taki sposób, w każdej chwili jest możliwa wymiana osłony na inną, bez pozostawiania żadnego śladu. Co więcej, jest to tak proste, że każdy poradzi sobie z tym zadaniem.

Jak samodzielnie zamontować żaluzje aluminiowe?

Jeśli wybrało się bezinwazyjny sposób montażu, należy zacząć od zamocowania górnych zaczepów w odpowiednych miejscach. Zwykle działają na zasadzie imadła – wystarczy przykręcić i przycisnąć je do ramy. By zamontować żaluzję aluminiową, należy po prostu włożyć w nie profil, a później zewnętrzną osłonę. Jeśli wybrało się mechanizm z profilami, trzeba jeszcze przewlec przez lamelki metalowe linki i zamocować na dolnych uchwytach.

Na co zwrócić uwagę, montując żaluzje aluminiowe

Najważniejsze jest, by dobrać sposób montażu do posiadanych okien. Inne metody lepiej sprawdzą się na zwyczajnych skrzydłowych „plastikach”, a inne na zabytkowych drewnianych oknach „skrzynkowych”. Każdą niepewność najlepiej skonsultować z producentem osłony – powinien doradzić najlepsze rozwiązanie, by później nie zmagać się z żadnymi problemami montując żaluzje aluminiowe.
Sposób instalacji ma niebagatelny wpływ na funkcjonalność osłon okiennych. Dobrze jest więc rozważyć to, jak chce się zamontować żaluzje aluminiowe w swoim domu. Poznanie wszystkich opcji i porada fachowców z pewnością będą pomocne!

Archiwum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 10:45.


Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.