kobiety.net.pl   
Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  


Wróć   Klub
Nazwa użytkownika
Hasło
Zarejestruj się FAQ Blogi Galerie Użytkownicy Kalendarz Szukaj Dzisiejsze Posty Oznacz Fora Jako Przeczytane

23-12-2020 14:51

Dawniej nie było możliwe korzystanie z Internetu i telefonu w tym samym czasie. Współcześnie nie ma z tym już problemu, ponieważ wykorzystuje się specjalne urządzenie, pozwalające równocześnie odbierać różne częstotliwości. Dzięki niemu dostawcy mogą na jednym przewodzie przekazywać na raz aż dwie usługi. Wyjaśniamy, jak działa spliter ADSL!

Co to jest spliter ADSL?

Spliter ADSL znajduje się w większości polskich domów, ale w praktyce mało kto kojarzy tę nazwę. Urządzenie to powszechnie jest nazywane jeszcze wieloma innymi określeniami. Funkcjonuje potocznie m.in. jako rozdzielacz, rozgałęźnik czy nawet zwrotnica. Ten niepozorny sprzęt sprawia, że można równocześnie korzystać z telefonu oraz modemu internetowego. Najprościej rzecz ujmując, zgodnie ze swoją nazwą odseparowuje od siebie dwa różne sygnały przesyłane przez jeden przewód.

Przeczytaj również: Technologia GPON - czym jest i jakie niesie korzyści?

Splitter to niewielkie, plastikowe pudełeczko z krótkim kablem oraz trzema wejściami – portami RJ-11. W jeden otwór wkłada się przewód linii telefonicznej, drugi służy do podłączenia modemu ADSL, zaś trzeci pozwala połączyć się ze sprzętem telefonicznym.

Dlaczego trzeba stosować to urządzenie? Gdy sygnał internetowy (o wysokiej częstotliwości) jest przesyłany razem z sygnałem telefonicznym PSTN (o niskiej częstotliwości), w słuchawce słyszy się tylko zagłuszający wszystko szum. Zjawisko to powstaje w wyniku tego, że aparat telefoniczny w takiej sytuacji próbuje usilnie zdekodować sygnał RF, co przyczynia się do zakłóceń. Kłopoty dotyczą także połączenia z Internetem. Sygnał o niskiej częstotliwości znacznie spowalnia transmisję informacji z serwera, ponieważ modem traktuje zakłócenia jako błędy. Dzięki spliterowi problem zostaje rozwiązany – oba sygnały zostają odseparowane i nie mają na siebie negatywnego wpływu. Po jego podłączeniu telefon oraz Internet mogą z powodzeniem działać w tej samej chwili.

Schemat okablowania rozdzielacza ADSL

Schemat okablowania rozdzielacza ADSL nie jest zbyt skomplikowany, ale istnieje kilka możliwości podłączenia tego urządzenia. Najczęściej stosuje się standardowe połączenie bezpośrednio do istniejącej linii telefonicznej oraz zastosowanie dwóch przewodów do modemu i aparatu.

Drugą opcją jest tzw. metoda kaskadowa. Znajduje zastosowanie wtedy, gdy oprócz modemu posiada się więcej urządzeń telefonicznych. Ma ona dwie wersje:
• podłączenie poprzez dwa splitery – pierwsze urządzenie stosuje się klasycznie, zaś drugie podłącza się za pomocą złącza dedykowanego dla modemu. Do niego przyłącza się pozostałe urządzenia;
• podłączenie poprzez spliter i filtr – drugi telefon jest przyłączony nie przez spliter, ale bezpośrednio do gniazdka abonenckiego. Do tego potrzebny jest jednak dodatkowy mikrofiltr.

Zasada działania splitera ADSL

Zasada działania splitera ADSL jest dość prosta. Urządzenie oddziela od siebie sygnały o różnych częstotliwościach płynące przez jedną linię. Tworzy w ten sposób dwa kanały transmisji:
• połączeń głosowych – działający w zakresie niskich częstotliwości (0,3-3,4 kHz),
• transmitowania danych – działający w zakresie wysokich częstotliwości (26 kHz-1,4 MHz).
Rozdzielone sygnały mogą być odpowiednio przekazane dalej do odpowiednich urządzeń. Telefon odbiera częstotliwości do 3400 Hz, a modem ADSL – od 25000 Hz wzwyż. Nie dochodzi do żadnych zakłóceń, więc wszystko może działać bez zarzutu.

Kiedy w jednym pokoju zamontowanych jest kilka telefonów korzystających z tego samego przewodu, spliter podłącza się do jednego wejścia. Pozostaje jednak kwestia modemu, któremu potrzebny jest oddzielny przewód. Aby zapobiec krzyżowaniu się linii telefonicznej, stosuje się mikrofiltry. Są często dołączane do urządzeń telefonicznych, a czasem nawet można znaleźć je wmontowane już w nowoczesne przewody. Mają one za zadanie dodatkowo chronić sygnały przed zakłóceniami. Działają podobnie jak spliter, dlatego można je nim zastąpić, jeśli ma się jeszcze jedno takie urządzenie.

Skoro wiesz już, jak działa spliter ADSL, powinieneś lepiej rozumieć to, jak działają sieci abonenckie. Jeśli korzystasz jednocześnie z telefonu stacjonarnego i Internetu, z pewnością posiadasz to urządzenie w swoim domu. Planujesz podłączyć się w nowym miejscu? Pamiętaj o tym, by zadbać o prawidłowy schemat okablowania!

Archiwum


Czasy w strefie GMT +1. Teraz jest 17:24.


Powered by: vBulletin Version 3.5.4
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.